کتاب بیدلنوشته

55,000 تومان

بیدل در لغت به معنی شیدا، عاشق و بی‌قرار است. بیدلنوشته در عنوان این کتاب به دلنوشته‌های نویسنده این کتاب دکتر حامد بیدل اشاره دارد. اما در اشاره بیشتر به واژه بیدل باید گفت اشعار شاعر بزرگ پارسی‌گو عبدالقادر بیدل دهلوی شهره است. در شعر فارسی و توسط شاعران نامدار فارسی نیز واژه بیدل بسیار به چشم می‌خورد. مولانا می‌گوید: وفا چه می‌طلبی از کسی که بیدل شد! سعدی می‌گوید: بیدلان را عیب کردم لاجرم بیدل شدم! حافظ می گوید: دوستان عیب من بیدل حیران مکنید... گوهری دارم و صاحب نظری می‌جویم!

فصل اول این کتاب به شعر اختصاص دارد (دلنوشته‌های شعرگونه از تأملات در گذرگاه زمان) در این فصل 5 دلنوشته در قالب شعر کوتاه با موضوعات عشق، امام حسین، دنیا، محرم، و دفاع مقدس و 9 شعر کوتاه‌تر با مضامین مختلف آمده است. فصل دوم این کتاب به دلنوشته‌های کوتاه (دلنوشته‌ها و یادداشت‌ها) اختصاص دارد. در این فصل 102 یادداشت با عنوان بیدلنوشته حاصل گردآوری دلنوشته‌های روزانه نویسنده از تجربیات، تأملات، یا برداشت‌هایی با موضوعات و مضامین مختلف آمده است.

 

لینک کتاب در خانه کتاب و ادبیات ایران

لینک کتاب در کتابخانه ملی ایران

طراحی جلد کتاب ؛ صفحه آرایی کتاب ؛ ویراستاری کتاب ؛ و اخذ مجوز چاپ کتاب توسط انتشارات بنیان بیان

راهنمای کاربردی یافت و دریافت تصاویر ماهواره‌ای و تولیدات جانبی داده‌های سنجش از دور (سامانه GLCF دانشگاه مریلند)

22,500 تومان

سامانه GLCF و تهیه تصاویر ماهواره ای از طریق سامانه GLCF دانشگاه مریلند هدف آموزش این کتاب است. سامانه GLCF دانشگاه مریلند به عنوان اولین سامانه ارائه تصاویر ماهواره ای به صورت استاندارد کار خود را از اولین دهه 2000 میلادی شروع کرد و با توسعه سامانه های جدیدتر سازمان زمین شناسی آمریکا کاربرد منابع آن کاهش یافت با این حال فعالیت کارگروه پشتیبان آن به اشکال مختلف ادامه یافت و همچنان به عنوان یکی از پیشروترین گروه های علمی در این حوزه فعالیت می کند. کتاب راهنمای کاربردی یافت و دریافت تصاویر ماهواره‌ای و تولیدات جانبی داده‌های سنجش از دور (سامانه GLCF دانشگاه مریلند) به صورت سریع و کاربردی نحوه تهیه داده های ماهواره ای با دسترسی باز از این سامانه را به شما آموزش میدهد.

این راهنمای علمی و عملی اولین بار در خرداد 1392 به صورت غیررسمی منتشر شد.

لینک کتاب در خانه کتاب و ادبیات ایران

لینک کتاب در کتابخانه ملی ایران

طراحی جلد کتاب ؛ صفحه آرایی کتاب ؛ ویراستاری کتاب ؛ و اخذ مجوز چاپ کتاب توسط انتشارات بنیان بیان

کتاب راهنمای کاربردی تهیه تصاویر ماهواره‌ای و تولیدات جانبی داده‌های سنجش‌ازدور از سامانه کاوشگر زمین EarthExplorer

48,000 تومان

تهیه تصاویر ماهواره ای از طریق سامانه کاوشگر زمین هدف آموزش این کتاب است. کتاب راهنمای کاربردی تهیه تصاویر ماهواره‌ای و تولیدات جانبی داده‌های سنجش از دور از سامانه کاوشگر زمین EarthExplorer به صورت سریع و کاربردی نحوه تهیه داده های ماهواره ای با دسترسی باز را به شما آموزش میدهد.

لینک کتاب در خانه کتاب و ادبیات ایران

لینک کتاب در کتابخانه ملی ایران

طراحی جلد کتاب ؛ صفحه آرایی کتاب ؛ ویراستاری کتاب ؛ و اخذ مجوز چاپ کتاب توسط انتشارات بنیان بیان

دانلود تقویم 1403 در قالب پاورپونت حرفه ای و قابل ویرایش

198,000 تومان

قالب های پاورپوینت 100% قابل ویرایش

کاملا فارسی و استاندارد

کاملا راست چین

بر اساس تقویم شمسی/جلالی مرکز تقویم دانشگاه تهران

ماهانه و رنگ به رنگ

سازگار با تمام نسخه های اصلی Microsoft PowerPoint، Keynote و Google Slides.

نسبت تصویر مدرن 16:9.

شکل های پاورپوینت برداری و نمادهای پاورپوینت مقیاس پذیر.

دسترسی و دانلود آنی

و غیره

طراحی جلد کتاب

350,000 تومان2,500,000 تومان

جلد کتاب را می‌توان اولین و اساسی‌ترین بخشی دانست که مخاطبان در نگاه اول متوجه آن می‌شوند. ساده‌انگاری است که تصور کنیم جلد کتاب برای محافظت از کتاب به وجود آمده است هرچند چنین تصوری نیز اشتباه نیست. جلد کتاب علاوه‌بر اینکه پوششی حمایتی و محافظتی برای کتاب درست می‌کند می‌تواند کاربردهای بسیار دیگری نیز داشته باشد. جلد کتاب موجودیت کتاب را در میان سایر کتاب‌ها به مخاطبین اعلام می‌دارد. جلد هویت خاص یک کتاب را معرفی می‌کند و آن را از سایرین متمایز می‌سازد. جلد می‌تواند نشانگر ذوق و قریحه و سلیقه طراح را نشان دهد؛ می‌تواند در صورتی که حرفه‌ای طراحی شده باشد توجه و نظر خریدار را سریعاً به خود جلب کند؛ همچنین در ایجاد تصویر ذهنی پایدار و قوی در ذهن خواننده بسیار مؤثر است.

روی جلد‌ باید‌ بتواند‌ تعریفی‌ درست‌ از‌ شخصیت‌ و‌ محتوای‌ کتاب‌ به‌ خواننده‌ بدهد‌ و‌ او‌ را‌ برای‌ خریدن‌ ترغیب‌ کند.‌ هر جلدی که جذاب‌تر و زیباتر باشد، مخاطبان بیشتری را به سمت خود جلب می‌کند و در مقابل جلدهایی با تصاویر خنثی و نازیبا عموماً با بی‌میلی مشتریان روبه‌رو می‌شوند. کتاب‌هایی که پشت ویترین کتابفروشی‌ها قرار دارند، فارغ از نام نویسنده، شاعر یا مترجم که می‌توانند در فروش کتاب نقش به‌سزایی داشته باشند برای معرفی به مخاطب نیازمند پیش‌بینی امکانات بصری و تبلیغاتی خوب و مناسب هستند. در این میان برخی ناشران با وجود امکانات گسترده طراحی، به طرحی ساده بسنده و کتاب خود را روانه بازار می‌کنند اما ناشرانی هم هستند که همزمان با نخستین مراحل تولید یک کتاب، به طرح جلد آن اثر هم فکر می‌کنند، تا کتابی فاخر و ارزشمند به کتابفروشی‌ها برسانند.

امروزه، با پیشرفت علم و تکنولوژی و فن‌آوری کاغذ و مقواسازی و نیز به دلیل کثرت آدم‌ها و مصرف زیاد کتاب، صحافی شکلی اجمالی و ساده به خود گرفته و جلد اکثر کتاب‌ها از یک لایه مقوا به نام شومیز تشکیل می‌شود. البته پیشرفت و امکانات وسیع چاپ باعث شده تا از طرح‌ها و رنگ‌های متفاوت بر روی جلد کتاب استفاده شود. از آنجا که نام و عنوان هر کتابی بر روی جلد آن چاپ می‌شود و اغلب طراحان کوشش دارند تا محتوای کتاب را نیز در قالب طرح و تصویر و یا آرایش‌های ویژه در روی جلد کتاب منعکس کنند و خواست و نیاز و روحیه مخاطب را نیز در نظر بگیرند‌ طرح روی جلد کتاب‌های امروزی دارای تنوع بیشتری نسبت به گذشته است. این تنوع در عین حال شامل جنس جلد کتاب‌ها نیز می‌شود.

صفحه آرایی کتاب

3,500 تومان19,500 تومان

صفحه آرایی کتاب

بسیاری از دانشجویان و مولفین مختلف به صفحه آرایی کتاب فوری نیاز دارند. تا بتوانند با ارتباط گرفتن با آن ها خیلی زود اصول و قوانین صفحه آرایی کتاب ها و پایان نامه و نشریه های خود را رعایت نموده و طراحی روی جلد آن ها را نیز متناسب با نوع کتاب مورد نظر انتخاب نمایند تا زودتر از آنچه تصور می کردند؛ کتاب خود را به مرحله چاپ رسانند. صفحه آرایی کتاب فوری یکی از خدماتی است که بنیان بیان می تواند آن را به شما ارائه کند. به این صورت که شما می توانید سفارش های خود را در این موسسه ثبت نمایید و درخواست خود را به صورت فوری درج نمایید تا در کمترین زمان ممکن به سفارش شما رسیدگی شده و شما را از خدمات شایان توجه خود بهره مند سازد. به طور کلی خدمات شایان توجهی در این خصوص آن هم به صورت فوری و اینترنتی به شما ارائه می سازند که در صورت لزوم شما می توانید با ارتباط گرفتن با این موسسه از این خدمات نهایت بهره را ببرید. ضمن اینکه خدمات این موسسه تنها به صفحه آرایی ختم نمی شود.

ویراستاری کتاب

1,500 تومان9,500 تومان

سرویس ویراستاری تخصصی کتاب در بنیان بیان با بیش از 12 سال تجربه ارزنده و بهره‌گیری از ویراستاران متخصص و با تجربه در تمام رشته‌ها و حوزه‌ها، آماده است تا انواع کتب علمی و دانشگاهی، رمان، کتاب‌های داستان و ... را با بهترین کیفیت و زمان‌بندی دلخواه شما به صورت تضمینی و با ارائه گواهی تضمین کیفیت ویراستاری کند.

قیمت ویرایش تخصصی کتاب چگونه محاسبه می‌شود؟

یک سری پارامترها ازجمله: تعداد کلمات، حوزه تخصص، زمان‌بندی و تخفیفات در محاسبه قیمت ویرایش دخیل هستند. در ادامه به توضیح هر کدام می‌پردازیم.

بر اساس تعداد کلمات

تعداد کلمات مهم‌ترین عامل در محاسبه قیمت در ویرایش تخصصی است که به دو صورت واردکردن تعداد کلمات و از طریق بارگذاری فایل، قیمت ویرایش محاسبه می‌شود.

بر اساس حوزه تخصص

عامل بعدی در تعیین قیمت، تخصص یا زمینه علمی متن شما است. اصطلاحات پیچیده و علمی در پروژه شما عاملی برای تعیین قیمت‌های مختلف برای ویرایش است.

بر اساس زبان متن

ازآنجایی‌که همه ویراستاران توانایی کافی در ویرایش متن به برخی زبان‌ها را ندارند، روند کار به دست ویراستار ماهر که به زبان موردنظر مسلط است، سپرده می‌شود که در این صورت منجر به پرداخت هزینه بیشتری خواهد شد.

بر اساس زمان‌بندی

مورد بعدی در تعیین قیمت ویرایش تخصصی، زمان‌بندی است که در صورت انجام ویراستاری پروژه‌های فوری، هزینه بیشتری دریافت خواهد شد. چون ویراستاری فوری به معنای انجام کار بیشتر در مدت زمان کمتر بدون کاهش کیفیت است.

هزینه خدمات ویراستاری برای ویرایش نیتیو+بازخوانی در حالت فشرده 1.6 برابر، در حالت فشرده پلاس 1.2 برابر و در حالت آنی 2.2 برابر بیشتر از حالت عادی محاسبه می‌شود.

هزینه خدمات ویراستاری برای ویرایش نیتیو در حالت فشرده 1.6 برابر، در حالت فشرده پلاس 2 برابر و در حالت آنی 2.2 برابر بیشتر از حالت عادی محاسبه می‌شود.

هزینه خدمات ویراستاری برای ویرایش تطبیقی در حالت فشرده 1.6 برابر، در حالت فشرده پلاس 2 برابر و در حالت آنی 2.2 برابر بیشتر از حالت عادی محاسبه می‌شود.

هزینه خدمات ویراستاری برای ویرایش گرامری در حالت فشرده 1.6 برابر، در حالت فشرده پلاس 2 برابر و حالت آنی 2.2 برابر بیشتر از حالت عادی محاسبه می‌شود.

هزینه خدمات ویراستاری برای ویرایش ادبی در حالت فشرده 1.6 برابر، در حالت فشرده پلاس 2 برابر و در حالت آنی 2.2 برابر بیشتر از حالت عادی محاسبه می‌شود.

بر اساس تخفیفات

تخفیفات نیز از عوامل اثرگذار در تعیین قیمت ویرایش تخصصی است که باتوجه به زمان، نوع سفارش و وضعیت کاربر، تخفیفاتی از قبیل حجمی، پنل کاربری و گاه مناسبتی نیز به سفارش‌های ویراستاری تعلق می‌گیرد .

تایپ متون

با‌اینکه همه خدمات در بنیان بیان به‌صورت فایل ورد و تایپ‌شده در اختیار مشتری قرار می‌گیرد، اما در برخی مواقع تایپ سفارشاتی که دشواری‌هایی دارند از قبیل تایپ فرمول و ... هزینه مجزا دارد.

نوع ویرایش

انواع ویرایش‌های قابل انجام از قبیل:

ویراستاری نیتیو+بازخوانی، ویراستاری نیتیو، ویراستاری تطبیقی، ویراستاری گرامری، ویراستاری ادبی، هریک دارای هزینه‌ای مجزا هستند و مشتریان بنابر نیاز متون خود می‌توانند اقدام به ثبت سفارش کنند. ویرایش نیتیو+بازخوانی به دلیل حساسیت بالا و کیفیت فوق‌العاده با هزینه بالا و ویرایش ادبی به جهت انجام ویراستاری به زبان فارسی با کمترین هزینه‌ و البته با کیفیت تضمینی انجام می‌شود. گفتنی‌است هزینه ویراستاری در ویرایش نیتیو+بازخوانی 34 درصد بیشتر از ویرایش نیتیو محاسبه می‌شود.

کامل‌ترین تقویم محیطزیست با 79 رویداد در کتاب گاهشمار جامع مناسبت‌های محیطزیست و منابع طبیعی ایران و جهان

99,000 تومان
کتاب گاهشمار مناسبت‌های محیط زیست و منابع طبیعی ایران و جهان (تقویم محیطزیست)، کتابی جامع و مستند درباره دلیل اهمیت محیط زیست است. چرا سازمان‌های بین‌المللی تلاش می‌کنند با اختصاص مناسبت‌ها و رویدادهای متنوع محیط زیستی آن را در میان مردم برجسته کنند؟ این کتاب با ارائه تاریخچه مستند و ذکر مطالب علمی و آماری و رویکردهای فرهنگی و اجتماعی به مرور مناسبت‌ها و رویدادهای مرتبط با محیط زیست و منابع طبیعی ایران و جهان می‌پردازد.
خرید این کتاب از فروشگاه کتاب ایکات دانشگاه فردوسی مشهد (در صورت عدم موجودی در فروشگاه ما)
  لینک کتاب در خانه کتاب و ادبیات ایران لینک کتاب در کتابخانه ملی ایران طراحی جلد کتاب صفحه آرایی کتاب اخذ مجوز چاپ کتاب انتشارات بنیان بیان

دانلود تقویم 1402 در قالب پاورپونت حرفه ای و قابل ویرایش

99,000 تومان
با دانلود تقویم 1402 برای پاورپوینت، یک برنامه کاری رنگارنگ و برنامه ریز رویداد ایجاد کنید. با استفاده از الگو از دید واضحی از اهداف و مقاصد ماهانه اطمینان حاصل کنید. برای دانلود تقویم 1402 آن را به سبد خرید اضافه کنید و سپس دانلود کنید. طرح های گرافیکی و اسلایدها را می توان در همه انواع ارائه ها استفاده کرد تا راهی سریع و آسان برای نمایش رویدادها و فعالیت های ماه ارائه دهد. ارائه‌دهنده همچنین می‌تواند با دانلود قالب‌های پاورپوینت دیگر از سایت ما، مانند الگوی برنامه استراتژیک پایه برای پاورپوینت، ارائه خود را تکمیل کند. این قالب پاورپوینت شامل مجموعه کاملی از اسلایدهای تقویم است که از فروردین 1402 تا اسفند 1402 متغیر است. دانلود تقویم 1402 هر فصل در یکی از چهار رنگ خاکستری، زرد، آبی تیره و آبی روشن رنگی شده است. این پالت دارای مضمون است و به کاربر این امکان را می دهد که ظاهر و احساس را با ابزارهای تم پاورپوینت تغییر دهد. اینها هم به مجری و هم به مخاطب اجازه می دهد تا اسلایدهای مختلف را به راحتی تشخیص دهد. تقویم ها یک هفته استاندارد را نشان می دهند که از شنبه شروع می شود. اسلایدهای انتخاب شده حتی حاوی یک جعبه متن قابل ویرایش برای یادداشت‌ها هستند، مانند رویدادها و شرایط خاص که در دوره زمانی خاص اعمال می‌شوند. همچنین در قالب یک اسلاید وجود دارد که شامل چندین کلیپ پاورپوینت است. از اینها می توان برای تکمیل ارائه استفاده کرد. برای مثال، شکل دایره‌ای که با دست ترسیم شده است را می‌توان به همان شیوه‌ای استفاده کرد که نشانگر برای نشان دادن تاریخ مهم در تقویم سنتی استفاده می‌شود. از نقشه های خطی می توان برای برجسته کردن یک دوره زمانی خاص برای یک فعالیت طولانی مدت استفاده کرد. با دانلود تقویم 1402 ارائه‌دهنده می‌تواند یک خط در طول یک هفته در تقویم قرار دهد تا یک فعالیت یا وضعیت یک هفته را نشان دهد. این الگو همچنین شامل گرافیک های پاورپوینت شبیه یادداشت های چسبنده برای یادآوری های غیر متعارف و یادداشت هایی است که باید در اسلایدهای تقویم قرار گیرند. این یک تازگی برای ارائه ارائه می دهد و اسلایدها را به یاد ماندنی تر می کند. دانلود تقویم 1402 رایگان برای پاورپوینت که برای برنامه ریزی استراتژی های بازاریابی و برنامه های تجاری ایده آل است، انعطاف پذیر و کاملاً قابل ویرایش است. ارائه‌دهنده می‌تواند محتوای اسلاید را متناسب با مشخصات خود تغییر دهد و از کلیپ آرت ارائه شده برای افزایش تأثیر ارائه استفاده کند. امکانات دانلود تقویم 1402 قالب های پاورپوینت 100% قابل ویرایش سازگار با تمام نسخه های اصلی Microsoft PowerPoint، Keynote و Google Slides. نسبت تصویر مدرن 16:9. شکل های پاورپوینت برداری و نمادهای پاورپوینت مقیاس پذیر. دسترسی و دانلود آنی.

مقاله ترجمه شده تأثیر تاریخ لقاح بر طول مدت آبستنی در گوزن قرمز (Cervus elaphus)(red deer)

79,500 تومان
چكیده مطالعات اخیر نشان داده که طول مدت بارداری در گوزن قرمز (Cervus elaphus) بسیار متغیر بوده و تحت تاثیر فاکتورهای متغیر محیطی است و این باعث ایجاد مزایایی برای بقای نوزادان خواهد شد. این مطالعه می خواهد ارتباط بین تاریخ لقاح و طول دوران آبستنی را برای پی بردن به درستی این فرض که "درون یک گله ، انطباق تولد گوزن قرمز با کنترل Push/Pull در طول دوران آبستنی کنترل و تسهیل خواهد شد " را بررسی کند. مرال های ماده که در فصل زادآوری زود تر و یا دیر تر آبستن شده اند به ترتیب طول مدت حاملگی بیشتر یا کمتر دارند. در مطالعه 1 ، داده های تاریخ لقاح و تولد گوساله ها برای 393 مرال ماده درون 2 گله در طبیعت بدست آمده و ثبت شده اند. در مطالعه 2 ، تاریخ لقاح و تولد گوساله ها برای 91 مرال ماده بالغ و آماده لقاح در طی یک بازه زمانی 4 هفته ای که به طور مصنوعی آبستن شده اند ، ثبت شد. طول دوران بارداری برای هر جمعیت با رگرسیون خطی آنالیز و بررسی شد ، که علاوه بر روز لقاح به تاثیرات قطعی عوامل دیگری هم پرداخته شد مواردی شامل : سن مرال ماده (نوبلوغ و یا بزرگسال) ، نژاد مرال ماده (Cervus elaphus scoticus vs. cervus elaphus hippelaphus) و هیبرید های آنها ، جنس گوساله ، نژاد گوساله (تنها در مطالعه 1) ، وزن موقع تولد و سال تولد . در مطالعه 1 ، هردو جمعیت مرال های ماده آزاد در طبیعت در رگرسیون طول مدت آبستنی در ازای تاریخ لقاح ، به طور معنی داری (P<0.001) شیب های منفی را نشان دادند (0.36- ، 0.49-) ، با نشانه هایی از تاثیر معنی دار نژاد مرال ماده ؛ به طوری که طول مدت حاملگی در مرال های هیبرید کوتاه تر از سایرین بود. سایر عوامل از جمله؛ سن مرال ماده ، جنس گوساله ، وزن در هنگام تولد ، نژاد گوساله و سال تولد او تاثیر خیلی عمده و معناداری نداشتند. در مطالعه 2 ، که تاریخ لقاح به صورت مصنوعی انتخاب شده بود ، شیب منفی معنی داری وجود داشت (0.19-) ، به همرا تاثیر قابل توجه ولی نه خیلی معنادار سن مرال ماده ، به طوری طول دوران آبستنی در مرال های ماده نوبلوغ و در آنها که این اولین دوره آبستنی آنها بود، کوتاه تر بود (P>0.05) . سایر عوامل مثل وزن مرال ماده ، جنسیت گوساله و وزن کوساله در هنگام تولد ، تاثیر قابل توجهی نداشتند. تمام داده ها فرضیه مطرح شده را تائید کرده و نشان دادند که به ازای هر 10 روز تفاوت در تاریخ لقاح ، تغییری بین 1.9 تا 4.9 روز در طول مدت دوران آبستنی ایجاد می شود. این موضوع اهمیت تطبیقی بهینه سازی تاریخ تولد در جمعیت های طبیعی گوزن قرمز را روشن میسازد، ولی مکانیسم های دقیق فیزیولوژیکی آن باقی می ماند که باید در مورد آنها هم تحقیقات و مطالعات دقیق صورت بگیرد. این امری مسلم و قطعی است که تنوع در سن جنینی در طول دوران دوم آبستنی که کیفیت تغذیه و مرحله تغذیه جنین از بند ناف از بدن مادر به صورت جریانی وجود دارد ، می تواند باعث ایجاد تغییراتی افتراقی و محسوس در مسیر رشد جنین در بدن شود باتوجه به چگونگی تغذیه در طول بلوغ جنینی و قبل از زایمان. اگرچه توجه اصلی و اهمیت اصلی همچنان به تاثیر مستقیم طول مدت فتوپریود در کنترل پروسه های زایمان در گوزن قرمز معطوف می باشد. کلیدواژه‌ها: گوزن قرمز ؛ مرال ؛ تاریخ لقاح ؛ طول مدت آبستنی  

مقاله ترجمه شده شخیص آلودگی های سطحی آب به کمک ماربل های مایع

20,750 تومان
چكیده شناوری ماربل های مایع بر سطح آب آلوده به ترکیبات آلی در این مطالعه مورد بررسی قرار گرفت. ماربل ها با پخش شدن ذرات هیدروفوبیک پلی وینیلیدین فلوراید ، بر سطح قطرات آب مشاهده شدند. ماربل ها به طور پیوسته و یکنواخت بر سطح آب شناور بودند،‌در حالی که آنها در سطح آب آلوده به روغن سیلیکون و نفت سفید پخش شده بودند . محدودیت شرایط شناوری ، با ترکیبی از آب و الکل به طور دقیق مورد آزمایش و مطالعه قرار گرفت. کلیدواژه‌ها: سطوح نچسب , کشش سطحی , سطح مایع , آلودگی آب , ذرات آبگریز

مقاله ترجمه شده کاهش میزان مواد آلی خاک پس از عملیات شخم در منطقه ای با خاک رس سیلتی بعد از چندین سال خاکورزی حفاظتی

75,400 تومان
چكیده شخم محدود به منظور مخلوط کردن مواد سطحی در بسیاری از سیستم های کشاورزی بدون شخم گاها باعث وقوع مشکلاتی مانند کوبیده شدن لایه ای که در گذشته تحت شخم بوده یا رشد شدید علف های هرز و هجوم نرم تنان، گردد. برای غلبه بر این چنین محدودیت هایی، یک عملیات شخم با گاوآهن انجام شده و پس از آن کشت به حالت قبل از شخم سطحی برگردانده می شود. این مقاله برای شناسایی اثرات انجام تنها یک شخم، پس از چندین سال خاکورزی حفاظتی و کشاورزی بدون شخم بر روی مقدار مواد آلی در پروفیل خاک می باشد. فرض بر این بود که ذخایر کربن آلی (SOC) و نیتروژن (SN) خاک، در طول چند ماه ابتدایی پس از شخم، به سرعت کاهش پیدا کند. این تحقیق در آب و هوای معتدل و بر روی 3 قطعه زمین در مجاورت هم و با نوعی خاک رس سیلتی (Stagnic Luvisol)، در منطقه ای واقع در جنوب ساکسونی در کشور آلمان انجام شده است. گیاهان مورد استفاده در چرخش شامل؛ چغندر قند(Beta vulgaris L)، گندم زمستانی(Triticum aestivum L)، جوی زمستانی(Hordeum vulgare L)، و خردل سفید(Sinapis alba L) به عنوان محصول اصلی بوده است. خاکورزی حفاظتی در 1992 در هر سه قطعه زمین آغاز شده و مرکب بوده از 30 سانتی متر عمق کشت غیر معکوس و به همراه عملیات مخلوط کردن به طور سطحی (در عمق 10 سانتیمتر). شخم با گاوآهن (عمق 30 سانتیمتر) تنها یک بار در هر زمین در آگوست 1998-2000 قبل از کشت خردل انجام گرفت. و پس از آن خاکورزی حفاظتی با عمق 10 سانتیمتر صورت پذیرفت. نمونه برداری از خاک در 3 زمان انجام پذیرفت (1-6 ماه، 7-9 ماه و 1.5-2.5 سال) پس از شخم، و مقادیر کربن آلی و نیتروژن خاک، تعیین گردید. پس از 7-9 سال خاکورزی حفاظتی، SOC و SN در لایه 10 فوقانی خاک تجمع پیدا کرده بود. یک بار انجام عملیات شخم، باعث کاهش مقدار زیادی از مواد آلی خاک شد. در عمق 0 تا 30 سانتیمتری، ظرف 1-6 ماه پس از شخم، 0.26کیلوگرم بر متر مربع کربن آلی خاک و 0.046 کیلوگرم بر متر مربع از نیتروژن خاک کاهش پیدا کرده بود، که برابر 4 و 7 درصد کل مقادیر این مواد در خاک است. در لایه 0 تا 45 سانتیمتری از عمق خاک، این کاهش مقادیر زود هنگام، بسیار کمتر بود (به ترتیب 2 و 5 درصد از کل کربن آلی و نیتروژن خاک در واحد سطح خاک کاهش یافته بود)، که علت آن افزایش مقدار این مواد در عمق 30 تا 45 سانتیمتری خاک بود. کاهش بیشتر کربن آلی و نیتروژن خاک از 0 تا 30 سانتیمتری کم بود، درحالیکه در لایه پایینی، یک کاهش مشخص ثانویه در مقدار مواد آلی رخ داد. پس از 1.5-2.5 سال پس از شخم، مقادیر کاهش از عمق 0تا45 سانتیمتری عمق خاک به ترتیب برای کربن آلی و نیتروژن خاک به 6 و 10 درصد رسید. در اقلیم معتدل، یکبار شخم پس از چندین سال خاکورزی حفاظتی، آشکارا باعث کاهش جزئی مواد آلی خاک تنها درطول چند هفته پس از شخم گردید. کلیدواژه‌ها: خاکورزی حفاظتی، شخم با گاوآهن، مواد آلی خاک، کربن آلی خاک، نیتروژن خاک، تجزیه مواد آلی.  

Abstract Restricting tillage to shallow-mixing operations as conducted in many conservation tillage systems occasionally causes problems such as compaction of the formerly ploughed layer or severe weed and slug infestation. To overcome these constraints, one moulboard ploughing operation is carried out and, subsequently, cultivation is shifted back to non-inverting shallow-mixing tillage. This study investigated the effect of one single ploughing action conducted after several years of conservation tillage on the amount of organic matter in the soil profile. It was hypothesized that soil organic carbon (SOC) and soil nitrogen (SN) stocks decrease very rapidly during the first few months after ploughing. The study was carried out in temperate climate on three adjacent fields with loess-derived soil (Stagnic Luvisol) located in southern Lower Saxony, Germany. The crop rotation included sugar beet (Beta vulgaris L.), winter wheat (Triticum aestivum L.), winter barley (Hordeum vulgare L.), and white mustard (Sinapis alba L.) as a catch crop. Conservation tillage started in 1992 on all fields and consisted of 30 cm deep non-inverting tillage combined with shallow-mixing (10 cm deep) operations. Mouldboard ploughing (30 cm deep) was conducted once in each field in August 1998–2000 prior to sowing of mustard. Thereafter, shallow conservation tillage (10 cm) was established. Soil samples were taken once before and at three dates (1–6 months, 7–9 months, 1.5–2.5 years) after ploughing and masses of SOC and SN were determined. After 7–9 years of conservation tillage, SOC and SN were concentrated in the top 10 cm layer of the soil. One ploughing operation resulted in a substantial loss of organic matter. At 0–30 cm soil depth, losses of 0.26 kg m2 SOC and 0.046 kg m2 SN occurred within 1–6 months after ploughing, accounting for 4 and 7% of the total initial masses, respectively. At the soil layer of 0–45 cm, these early losses were much lower (2% and 5% of the initial masses of SOC and SN per unit of soil area, respectively), caused by an increase of masses in the 30–45 cm depth. Further losses of SOC and SN from the 0–30 cm layer were small, while from the lower layer a second pronounced loss of organic matter occurred. After 1.5–2.5 years after ploughing, losses from the 0–45 cm depth accounted for 6% and 10% of the initial total mass of SOC and SN, respectively. In temperate climate, one ploughing operation after several years of conservation tillage obviously causes a partial loss of organic matter within a few weeks after ploughing.